MALATYA NÖBETİNİ TUTTU

Malatya'da '15 Temmuz Şehitlerini Anma ve Milli Birlik Günü' etkinlikleri sabah namazına kadar tutulan 'Demokrasi nöbeti' ile devam etti.

15 Temmuz Millet Meydanı'nda 'Demokrasi nöbeti' tutan protokol üyeleri ve binlerce kişi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM'nin bahçesinde yaptığı konuşmasını canlı kurulan dev ekranlardan izledi. Erdoğan'ın konuşması ardından sabah namazına kadar 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri için Kuran-ı Kerim okundu. 'Demokrasi Nöbetine' katılanlar daha sonra Malatya Valisi Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat başta olmak üzere protokol üyeleri ile birlikte meydanda sabah namazını kıldı. Sabah namazı öncesi '15 Temmuz Demokrasi Şehitleri' için mevlit okutuldu. Duaların ardından katılanlar sabah namazını kıldı. Namaz kılınmasının ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından vatandaşlara çorba ikram edildi.

TÜRKİYE BÖLGENİN PARLAYAN YILDIZIDIR

Bazı vatandaşlar, geceyi meydandaki kurulan çadırlarda geçirirken, bazılarının ise çimler üzerine serdiği hasırlar üzerinde yattığı görüldü. Demokrasi nöbeti tutan AK Parti Malatya İl Disiplin Kurulu Başkanı Arif Öğüt, “Vatanımız, milletimiz için şuanda buradayız. Sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, bu yolda aynen devam edeceğiz” dedi. Öğüt, “Tam bir yıl önce 15 Temmuz 2016 günü, son 15 yılda bölgenin adeta paralayan yıldızı haline gelen Türkiye Cumhuriyetine, vatanımızın birliğine, bütünlüğüne, demokrasimize ve milli iradeye karşı; ülkemizin büyümesini ve güçlenmesini istemeyen emperyalist güçlerin piyonu hain FETÖ’cü örgüt ve onun Türk Silahlı Kuvvetlerindeki uzantıları tarafından haince bir darbe girişimi yapıldı. Hamdolsun devletimiz ve milletimiz büyük bir kahramanlık ve feraset içerisinde bu hainliğe ve iç ve dış destekçilerine bundan 102 yıl önce yine bu topraklarda nasıl cevap verdiyse aynı kararlıkla ve duruşla yine gereken cevabı vermiştir. Bu tür hain işgal girişimleri devletimiz ve büyük Türk milletinin gücü karşısında asla başarılı olamamıştır ve olamayacaktır” diye konuştu.

VAKIFLARDAN PİLAV İKRAMI

Meydandakilere Vakıflar Malatya Bölge Müdürlüğü tarafından kavurmalı pilav ikramı yapıldı. Düzenlenen kavurma pilav ikramı dağıtımı Bölge Müdür Vekili Azra Yavaşoğlu ve müdürlük personeli tarafından geçekleştirildi.

DUYGUSAL ANLAR YAŞATTI

Küçük sanatçı Miraç Yiğit, Dursun Ali Erzincanlı tarafından kaleme alınarak seslendirilen,“30 Kuş ”adlı şiiri okuyarak duygusal anlar yaşattı. 15 Temmuz darbesinin ilk şehitlerinde olan ve darbenin önlenmesi için şehit olmayı seçen, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı ele geçirmek isteyen darbeci Tuğğeneral Semih Terzi’yi anlından vurduktan sonra şehit edilen Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemirin hayatının anlatıldığı şiir geceye damgasını vurdu. Küçük sanatçı Miraç Yiğit, Şehit Ömer Halisdemir’in rütbesi olan Kıdemli Başçavuş Rütbesi olan Üniforma ve Özel Kuvvetlere ait kırmız bere ve belinde Palaskası ile sahne aldı. Fondaki müzik eşliğinde Ömer Halisdemir’in anısına yazılan şiiri seslendirdi. Şiirin her mısrasın da ise izleyicilerin tamamından alkış alan Miraç Yiğit, protokol üyeleri de dahil olmak üzere, tüm izleyenlerin gözlerinin yaşarmasına neden oldu.

 

MALATYALI ŞEHİTLERE MEKTUP GÖNDERDİ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 15 Temmuz darbe girişiminin 1. yıldönümü nedeniyle Malatyalı şehitlerin ailelerine mektup gönderdi. Tüfenkci, şehit Ahmet Kocabey’in eşi Başak Kocabey’e, şehit Erhan Dündar’ın Annesi ve Babası Ümmühan ve Ramazan Dündar’a,  şehit Ramazan Sarıkaya’nın eşi Zeynep Sarıkaya’ya, şehit Zekeriya Bitmez’in eşi Serpil Bitmez’e,  şehit Engin Tilbaç’ın Annesi ve Babası Bedriye ve Murat Tilbaç’a, şehit Fuat Bozkurt’un Annesi ve Babası Sebahat ve Hasan Bozkurt’a mektup gönderdi. Tüfenkci mektubunda,“15 Temmuz’da kahramanca mücadele ederek şehit düşen kardeşimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Makamı âli, mekânı cennet olsun.15 Temmuz destanındaki kahramanlığını unutmayacağız, unutturmayacağız. Şehidimizin kanını yerde bırakmadık, bırakmayacağız” dedi.

 

METİN DOĞAN ÇAKIR’A TEŞEKKÜR ETTİ

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Atatürk Havalimanı'nda tankın önüne yatan Malatyalı Metin Doğan’da konuşmasına Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a teşekkür ederek başladı. 15 Temmuz akşamı Ankara’dan gelen misafirleri ile evde otururken darbe girişimi olduğunu öğrenen Metin Doğan, misafirleri ve kardeşi sokağa çıkmasına engel olmak istese de onları dinlemedi. Tüm itirazlara rağmen hemen sokağa çıkan ve en kritik noktalardan biri olan Atatürk Havalimanı önüne gitmek için taksi arayan Doğan, yoldan geçen bir motosikletliyi durdurdu. Doğan bu dakikalarda yaşadıklarını şöyle anlattı: “Motosikletli kişiye, 'Allah rızası için beni havaalanına götürür müsün?' dedim. Gözlerimden ne kadar çok gitmek istediğimi anlayınca bunu kabul etti. Yüzünü bile tam görmedim. O kişiye, 'Bak kardeş seni tedirgin etmemek için söylemedim ancak belki de bu gece öleceğim. Bu paraya ihtiyacım yok. Al kendine benzin parası yap' dedim. Tüm ısrarlarıma rağmen kabul etmedi. Ona dualar ederek vedalaştım ve havaalanının girişinde tankları ve askerleri gördüm.”

TANKIN SAĞ PALETİNİN ALTINA YATINCA DURDU

Doğan, Atatürk Havalimanı önüne geldiğinde mermi sesleri duyduğunu ve uzakta telsizli kişiler gördüğünü ifade ederek, "Gördüğüm manzara beni çok etkiledi. Birden fırladım. Askerin üzerine doğru giderken 'Ben Türk askeriyim, siz kimin askerisiniz ’ diye bağırmaya başladım. Tank durdu ve ben bağırmayı sürdürdüm. Sağ tarafımda yerde ellerinde silahlarıyla duran, sol tarafımdan kamyonun içerisinde olan askerler vardı. Bağırmaya devam ettim. Sonra tank hareket etmeye başladı. Bende tankın sağ paletinin altın yattım. Tam o sırada durdu” diye konuştu. Olaylar sırasında ölüm anının geldiğini hissettiğini dile getiren Doğan, “O ölüm anını yaşamak için bekledim. Çünkü beni sürekli uyarıyorlardı ve aksi takdirde ateş edeceklerini söylüyorlardı. Tüm hareketimin 5-10 dakika arasında gerçekleştiğini düşünüyorum. Eğer darbeciler başarıya ulaşacak olsalardı, ölmeyi ve o anı görmemeyi çok isterdim. O zaman kendimi mutlu hissedecektim. Tank üzerimden geçseydi 249 kişi gibi şehit olacaktım” şeklinde konuştu.

ÜZERİME POLİS YELEĞİ GİYDİRDİLER

Altay Kışlası'ndan 16 Temmuz'da sabah saatlerinde çıkan ve 2. Ordu Komutanlığında polisle çatışan darbeci askerlere destek için gelmeye çalışan ZPT'lerden biri, çevreyolu Milli Egemenlik Alt Kavşağı yakınlarında darbe girişimine tepki gösteren vatandaşlarca durdurulmuştu. O sıra tankı kullanacak polis bulunamayınca vatandaş Mustafa Özbey devreye girdi. Özbey, tankı kullanarak darbecileri püskürttü. Zırhlı personel taşıyıcısı kullanmayı vatani görevini yerine getirirken Etimesgut Zırhlı Birliklerde öğrendiğini kaydeden Özbey, "Olay yerinde polisler aracı hareket ettiremeyince 'Ben bu aracı daha önce Ankara Etimesgut Zırhlı Birliklerinde kullandım, size yardım edebilirim' dedim. Polisler bana 'Seni Allah gönderdi' diye cevap verdi. Üzerime polis yeleği giydirdiler ve aracı Malatya Emniyet Müdürlüğüne götürdüm" dedi.

MİLLET İÇİN ÖLMEYE HAZIRIZ

Özbey, bir süre sonra kendisini telefonla arayan polislerin bu kez zırhlı aracı 2. Ordu Komutanlığına götürmesini teklif ettiklerini belirterek, “ZPT ile 2. Ordu önüne gittik. Jandarma Özel Harekat ve Malatya'daki polis memurları orada güvenlik açısından bekliyorlardı. Çatışma akşamdan sabaha kadar sürmüş. Bana, 'Mustafa, vatan, millet için seferber olduk. Sen de geldin seferber oldun. Allah razı olsun. Biz bu araçla içeriye gireceğiz. Sen bu olayda şehit ya da gazi olabilirsin. Ne diyorsun?' dediklerinde, 'Vatan ve millet için ölümü bile göze alırım, siz yeter ki bana ne yapacağımı söyleyin' dedim. Araçla hazır kıta bekledim. Daha sonra erlerin tek tek tel örgünün üzerinden atlayıp, teslim olduklarını gördük ve araçla içeriye girmemize gerek kalmadı. Her şeye rağmen orada hazır kıta bekledik. Ucunda ölüm bile olsa biz vatan ve millet için ölmeye hazırız. Şuanda bize bir sefer görev emri çıksa her şeye hazırız. Askerin içindeki 3-5 çapulcuya bu vatan ve millet için ödün vermedik, vermeyeceğiz. Şu gün bana ‘Gel emniyet güçlerine katıl, bizimle savaş' deseler gözümü kırpmadan giderim” dedi.

ELİMDEN GELEN BUYDU

Vatanı korumak için sadece asker ve polis olmak gerekmediğini vatandaşların da yapabilecekleri bulunduğunu vurgulayan Özbey, “Allah onların tırnağına zeval vermesin. Allah onların hepsini korusun. Elimden gelen buydu, vatanıma, milletime, emniyet güçlerimize faydalı olduysam ne mutlu bana. Bugün olsun aynı hareketi ucunda ölüm bile olsa. Bunu vatan ve millet için yaptım. Şu gün olsa aynısını bir daha yaparım” diye konuştu.

NOTLAR

-Program öncesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından hazırlanan stantta vatandaşlara süt dağıtımı gerçekleştirildi. Program devamında ve sonrasında ise birçok kurum, kuruluş ve vatandaşlara, su, çay, simit, şeker vb. gıda maddeleri ikramları yapıldı.

-İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, UMKE ekipleri ile kurdukları çadırda ihtiyaç halinde sağlık desteği verdi. Sağlık ekiplerine, İl Sağlık Müdürü Muhammed Duran, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal Şener, MEAH başhekimi Uzman Dr. Erhan Berk de zaman zaman eşlik ederek çalışanlara destek verdiler.

-Bakan Tüfenkci korteje eşi Esra Tüfenkci ile birlikte katıldı. Tüfenkci alana gelmeden önce Vali Ali Kaban’ı makamında ziyaret ederek “hayırlı olsun” dedi.

-15 Temmuz Millet Meydanına sığmayan vatandaşlar İnönü Kapalı Çarşısı önünde açılan dev Türk bayrağı etrafında kenetlendi.

- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’ın Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte İstanbul’daki programa katıldığı bildirildi.

- Meydana çıkan tüm yollar Büyükşehir Belediyesi araçlarıyla kapandı.

- Öğretmenevinden Millet meydanına doğru yol boyunca birçok ev bayraklarla donatıldı.

- Cami ve minarelerin ışıkları sabah namazına kadar açık tutuldu.

-Bazı vatandaşlar 'idam isteriz' sloganları attı.

- Kurulan ses sisteminden "Türkiyem", "Vatanına göz dikeni ez oğlum" gibi şarkılar çalındı.

- Vatandaşlar arama noktalarından geçerek, 15 Temmuz Millet Meydanına yürüdü. Vatandaşlar yürüyüş sırasında emniyet güçlerine sevgi gösterisinde bulundu.

-15 Temmuz’un yıl dönümünde Nethaber Gazetesi ekibi etkinliklerin nabzını tuttu, YeniŞafak-Akit, Milat ve Star gazetelerine kentteki etkinlikleri aktardı.

-AK Parti eski Milletvekili Ömer Faruk Öz de sosyal medya hesabında, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin açıklamalarda bulundu. FETÖcü hainlerin ezeli düşmanların emellerine zemin hazırladığını belirten Öz, “Alçakların pusuda beklediği gün, milletimizin destan yazdığı gündür” dedi.

-Memur-Sen Malatya İl Temsilcisi Kerem Yıldırım da, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 1.yıl dönümünde yazılı açıklamada bulundu. Yıldırım, “Geceye yenilmeyen bu milletin güneşi hiçbir zaman batmayacaktır” dedi.

- Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, 15 Temmuz 1.yıl dönümü ile ilgili olarak, “İhanet şebekeleri karşısında duran necip milletimize Allah zeval vermesin” dedi.

-14 Temmuz’da Malatya’dan aralarında FETÖ’den tutuklu olan eski Darende Kaymakamı Ali Türk’ün de aralarında bulunduğu çeşitli kurumlarda çalışan 40 kişi kamu görevinden ihraç edilirken, daha önce ihraç edilen 8 kişi ise yeniden kamu görevine alındı. İadeler ve ihraçlarda meydanda vatandaşların konuştuğu mevzular arasındaydı.

-Büyükşehir Belediyesi Halk Müziği Korosu da sahne alarak kahramanlık türkülerini seslendirdi. 15 Temmuz Millet Meydanını dolduran binlerce Malatyalı gecenin ilerleyen saatlerinde sahne alan Talha Bora Öge’nin şiirlerini, Ender Doğan’ın seslendirdiği ilahileri ve Ali Kınık’ın söylediği türküleri dinlediler. Haber-Foto: Hanifi Evren-Ahmet Turan Yılmazcan-Abuzer Adak- Yusuf Cici

Yorum Gönder