CİNA KATLİAMI

Geçtiğimiz gün Suriye'nin Halep’in batısında Cina köyünde bir camiye yatsı namazı vakti düzenlenen hava saldırısı sonucu 58 sivil öldürüldü.

Haçlı uçakları tarafından düzenlenen hava saldırısında camide 300-400 arasında kişi olduğu tahmin ediliyor.

İlk belirlemelere göre saldırının Rus uçakları tarafından yapıldığı tahmin edilirken, ABD saldırının kendileri tarafından yapıldığını bildirdi.

ABD'nin Suriye’de "El Kaidecilerin toplanma alanı" olduğu iddiasıyla namaz vaktinde vurduğu caminin el Kaide ile hiçbir ilgisi olmayan sivillerin yatsı namazı kıldıkları sırada ABD uçakları tarafından bombalandığı ortaya çıktı.

ABD savaş uçaklarının dün akşam hedef aldığı camide ağırlıklı olarak savaşa karışmayan, amaçları sadece davet olan, Tebliğ Cemaati adlı oluşumun mensupları bulunuyordu.

Mensuplarının büyük bölümü Halep'in batı kırsalında yaşayan Tebliğ Cemaati, her hafta bölgedeki bir camide toplantı düzenliyor.

Tebliğ Cemaati mensupları, önceki akşam da Cine köyündeki Hazreti Ömer Camisi’nde yerel halkla bir araya geldi. Daha önce köy halkına yapılan duyuruya göre, yatsı namazının ardından cemaatle sohbet yapılması planlandı.

Ancak ABD ordusu, askeri muhaliflerin kontrolündeki bölgede, cemaatin en yoğun şekilde bir arada olduğu namaz anında camiyi vurarak enkaza çevirdi.

Saldırının hemen ardından bilgi veren sivil savunma yetkilileri, camide 200-300 kişi bulunduğunu, 58 sivilin hayatını kaybettiğini, cemaatin büyük bölümünün ise enkaz altında kaldığını bildirmişti.

Sivil Savunma yetkilileri, internet üzerinden ses kaydı göndererek şunları anlatıyor:

“Saldırıdan 5 dakika sonra olay yerine ulaşmıştık. Gittiğimizde insanlar yerlerde yatıyordu. Birçoğunun uzuvları kopmuştu. Saldırıya şahit olanlardan öğrendiğimize göre, uçaklar ilk anda camiye 3 bomba atmış. Dışarıya çıkmaya çalışanların üzerine de dördüncü bombayı atmışlar…”

Tebliğ Cemaati, 1927’de Hindistan’ın Mevat kasabasında Hint asıllı Muhammed İlyas Kandehlevi tarafından kuruldu. Oluşumun milyonlarca mensubunun büyük bölümü Hindistan, Pakistan ve Bangladeş'te bulunuyor.

İslam ülkeleri dışında da bazı taraftarlara sahip olan Tebliğ Cemaati’nde, dini esasları anlatmak için mensupları sık sık seyahatler düzenliyor.

Tebliğ Cemaati’nin en yaygın bilinen kurallarının başında, radikal öğretiler içeren görüşlere mesafe konulması, şiddete başvurulmasının reddedilmesi ve politikadan uzak durulması geliyor.

Hareket mensuplarının "Bişva İçtiması" adıyla bilinen geleneksel yıllık buluşması son olarak Bangladeş’te gerçekleşmiş ve 3 milyon kişi katılmıştı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), saldırının ayrıntılarını paylaşmıştı ve "El Kaide'ye ait bir toplanma yerinin vurulduğu ve çok sayıda teröristin öldürüldüğü" iddia edilmişti.

Ve maalesef artık İslam topraklarında haçlı uçaklarınca vurulan gariban Müslümanlar hiç kimsenin umurunda değil.

TV’ler, gazeteler, dergiler hep suspus ve en küçük kınama dahi yok.

Hepimiz alıştık artık Müslümanların bilerek ya da hata en katledilmesine…

Kuyudaki köpeğin günlerce süren kurtuluş öyküsü ile canlı yayınlarda günlerce hüzne boğulan ülkemiz insanı, nedense artık toplu gariban Müslüman sivil ölümlerine tarafsız ve kayıtsız.

Oysa yapılan Uluslararası koalisyonun yeni bir suçudur ve Amerika’nın Esat ve Rusya ile beraber yürüttüğü siyasetin açık bir delilidir.

Ancak unutmayalım ki, Rusya ve Amerika büyük güçler olsa da, her daim ve her yerde en büyük güç Allah tır:

“Sakın Allah’ı Resullerine verdiği söze ters düşer sanma. Çünkü Allah üstündür, yücedir, intikam alıcıdır…” (İbrahim 47)

Allah-u Teâlâ’dan, şehitlerin kabul olunmasını, yaralıların şifa bulmasını diliyoruz.

Selam ve dua ile…

Yorum Gönder