RAKAMLARLA 15 TEMMUZ

15 Temmuz bir darbe süreci idi ve belki başarılı olsa idi birinci yıldönümü olan bu günlerde neler yaşıyor olabileceğimizi tahmin dahi edemiyoruz.

Tüm ülke telafisi imkânsız sıkıntılarla uğraşacak ve büyük mağduriyetler yaşayacaktı şüphesiz.

Tüm devlet sistemi, başta Cumhurbaşkanlığı ve Meclis olmak üzere devletin tüm kurumları ordu, yargı, emniyet tüm bürokratik kurumlar yeniden yapılanacaktı.

Türkiye darbelerden çok çekti ve başarılı her darbe bizlere her alanda mağduriyetler yaşattı.

Ancak 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi ile gördük ki darbeler başarısız dahi olsa, sonuçta yine büyük mağduriyetler yaşanıyor ve her darbe girişimi ülkeyi telafisi zor sıkıntılara sokuyor. Suçsuz çok sayıda da insan da kazara işinden atılıp kazara tutuklanıp yargılanabiliyor.

Yanı sıra FETÖ’den tutuklananların çoğumuzun akrabası ya da yakını olması hasebi ile yaşanan işten atılma ve tutuklanmalar toplumun büyük bir kesimini etkiliyor.

Kimimizin oğlu ya da kızı, kimimizin kardeşi ya da yeğeni ya da amcası veya dayısı bu süreçte işten atılıp tutuklanırken; akrabaları olarak bizler çoğu kez onların çocukları ve geride bıraktıkları için müdahil olmak zorunda kaldık.

Gördük ki darbeler başarısız olsalar dahi, toplumun geniş bir kesimini olumsuz etkiliyor ve yaşananlar yüzbinlerce insan ve yakın çevresini mağduriyetlere sürüklüyor…

15 TEMMUZ Darbe girişiminden 6 gün sonra 21 Temmuz 2016'da üç ay süre ile ilan edilen Olağanüstü Hal günümüze dek uzatılarak geldi ve bu da ülkemizin bir yıl süreyle OHAL altında yaşamasına neden oldu. Geldiğimiz noktada ne zaman kaldırılacağını da bilmiyoruz.  

Ve Adalet Bakanlığı, bir yıl içerisinde ‘FETÖ’ ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle tutuklananların sayısını 50 bin 510 olarak açıkladı.

Bugüne kadar örgüt üyeliği nedeniyle 168 bin 896 kişiye işlem yapıldı.

Açıklanan rakamlara göre en fazla şüphelinin Emniyet Genel Müdürlüğü kadrosundan olduğu görülüyor. Adalet Bakanlığı rakamlarına göre Adli ve idari yargı personeli olmak üzere şu an 2 bin 431 kişi tutuklu bulunuyor.

Ayrıca 169 general, 7 bin 250 asker, 8 bin 811 polis, 24 vali, 73 vali yardımcısı, 116 kaymakam ve diğer meslek gruplarına mensup 31 bin 772 kişi olmak üzere, toplam 50 bin 510 tutuklu var.

Örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle 119 bin 69 şüpheli dosyaya girdi ve hakkında işlem yapıldı.

OHAL'de kapatılan 15 vakıf üniversitesinden işsiz kalanlar, Barış İçin Akademisyenler imzacısı olduğu için işinden atılanlar ve KHK'larla ihraç edilen akademisyenlerin sayısı 8 bin 427'ye ulaştı.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ise 33 bin 74 öğretmen ihraç edildi ve 4 bin 756'sı tutuklandı. En fazla öğretmen ihracı İstanbul (4009), Ankara (1984), Bursa (1192), Konya (1146) ve İzmir’de (1050) gerçekleşti. Bu illerden ihraç edilenler toplam ihraçların %30’unu oluşturdu.

KHK kapsamında kapatılan özel kurumlarda çalışan 22 bin 474 yönetici, eğitimci, öğretmen, uzman öğretici, usta öğretici ve diğer personelin çalışma izni onayları iptal edildi.

Darbe girişiminden altı ay sonra kayyum atanan belediye sayısı 53’e ulaştı.

Bir yıllık OHAL kapsamında çok sayıda dernek, yayınevi, televizyon kanalı, radyo ve internet sitesi de kapatıldı.

Yayıncılar Birliği’nin Yayınlama Özgürlüğü Raporu’na göre, bu süreçte 30 yayınevi kapatıldı, hapishanelerde Kürtçe kitaplar yasaklandı ve 178 medya kuruluşu kapatıldı. 

Ayrıca 1656 kişinin sosyal medya paylaşımlarından dolayı tutuklu olduğu belirtiliyor ve tutuklu gazeteci sayısı 162’yi buldu. Ayrıca 54 gazetecinin mal varlığına el konuldu ve işine son verilen muhabir, yazar ve medya çalışanlarının sayısı 2 bin 708 oldu.

Velhasıl 15 Temmuz sürecinin akamete uğratılmasının coşkuyla kutlamalarının yapıldığı şu günlerde anladık ki, darbeler ister başarılı isterse başarısız olsunlar bu ülkenin insanı için kan ve gözyaşından başka bir şey getirmiyorlar.

Selam ve dua ile…

Yorum Gönder