TARIMSAL SULAMADA MALATYA'DA DÜĞÜN VE BAYRAM YAŞANACAKTI

Başlığa çıkarttığım müjde haberi 2015  yılında AK Parti milletvekillerinden birisine ait.

Malatya'ya yapılacak baraj ve göletlerin farkı 1,2,3 yıl sonra anlaşılacak ve artık tarımsal sulamada Malatya düğün yıllarını yaşayacak denilmişti. 2017'nin sonuna geldik. Müjde haberinin üzerinden üç yıl geçti. Malatya’nın düğün yılları ''Hüsran Yıllarına döndü'' önceden alınmayan tedbir ve bitirilemeyen göletler sebebiyle tarımsal sulamada çiftçimiz en sıkıntılı yılını geçirdi.

Özellikle ÇAT barajından tarımsal sulama yapan bölgeler büyük sıkıntı çekti.

 Sulama sıkıntısı  baş gösterince çiftçinin aklına gelen ilk isim  haliyle Malatya Derme Sulama Birlik Başkanı Abdullah Polat oldu. İsmi aylarca gündemden düşmedi.

Hani su vardı da ben mi içtim deyince Abdullah Polat. Birçoğumuz garipsedik veya yadırgadık. Oysa Derme Sulama Birlik Başkanı Abdullah Polat'ın açıklamasında haklılık payı yüksek.

Barajda su yetersiz ise olmayan suyun dağıtımını nasıl yapacaksınız.

Sulama sıkıntısının bütün faturasını Abdullah Polat'a yüklemek haksızlık olur bence.

Şu gerçeğin altını çizmek gerekir.

Sulama Birlikleri sadece su dağıtım görevini yapar.(Dağıtımdaki adil olmak birliğin ana ilkesidir, bunu başaramazsanız sıkıntıyı da yüklenmek zorunda kalırsınız)

Derme Sulama Birliği  ÇAT Barajı tünel çıkışından suyu alır çiftçiye ulaştırır.

Barajdan suyu bırakma ve  barajdaki suyun kontrolü DSİ 'ye aittir.

Barajdaki su kaybı veya su kaçağının kontrol görevi DSİ mühendisleri  tarafından yapılır.

Bir kaç gün Gazetemiz Nethaber’de DSİ Bölge müdürü İlker Aslan'ın açıklamalarını okumuşsunuzdur.

ÇAT Barajı için bazı rakamlar telaffuz etmişti.

Yalnız rakamlarda bir çelişki var.

İlker Aslan'ın açıklamasına göre geçen yıl bu mevsimde ÇAT barajında yüzde 8'lik su seviyesi var deniliyor. Yani bu rakam yaklaşık 21-22  milyon  metreküp suya tekabül ediyor.

2017 yılı kış ve bahar ayıyla birlikte ÇAT barajına toplamda 23 milyon metreküp su girdisi söyleniyor. Rakamlara bakılacak olursa 2017 yılında sulama mevsimi başladığında  ÇAT barajında 45 milyon metreküp suyun olması gerekiyordu oysa ÇAT barajında sadece dip suyu hacmi vardı.Yani sulama mevsiminde 45 milyon metreküp su olsaydı tarımsal sulamada fazla bir  sıkıntı olmayacaktı.

Bu rakamlarda bir yanlış anlaşılma olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca ÇAT barajı dip tüneli vanasında bir kaçak olduğu bölge vatandaşları tarafından DSİ yetkililerine bildiriliyor. DSİ yetkilileri 10 Şubat 2017 tarihinde bölgeye intikal ediyor. Kar olması nedeniyle arızaya müdahale edilemiyor. Ancak ikinci gün yani 11 ve 12 Şubat tarihinde kepçe ile yol açılarak 15 Şubat tarihi itibarıyla  vanaya  müdahale edilip arıza gideriliyor. Dip tüneldeki vana kaçağının ne zaman başladığı    kaç milyon  metreküp suyun gittiği ise bilinmiyor. Buraların DSİ  mühendisleri tarafından sürekli kontrol edilmesi gerekiyor. Bu kontroller zamanında yapılsaydı  dip tünel vana kaçağındaki arıza anında görülüp arıza giderilebilirdi.

Diğer bir iddiaya da açıklık getirmek gerekir.

ÇAT barajındaki suyun bölgede bulunan HES'lere zamansız su verilerek  suyun boşa harcandığı söylenmekte.

DSİ yetkililerine konuyu sorduğumda; HES'lere verilen suyun veriliş ve bitiş tarihleri günü gününe kayıt altındadır denildi.

Bu yıl yeterli yağış alınmadığı bir gerçek. ÇAT barajındaki dip suyuyla iyi kötü idare edildi.

Geleceği Allah bilir..2018 yılında yeterli yağış olur mu olmaz mı bilemeyiz.

Bilinen bir gerçek var. Mevcut barajlarımızdaki su seviyelerimiz SOS veriyor.

Şimdiden tedbirler alınmalı. Tedbir alınmadığı taktirde bu yıl iyi kötü tarımsal sulama yapıldı 2018 için tarımsal sulamayı unutun diyebiliriz.

Mesela: İnek pınarı göleti bir an önce bitirilmeli. Kaptaj yani içme suyunun tahliyesinden yaz kış boşa akıtılan su inek pınarı göletine aktarılmalı. Kaptaj tahliyesinden yıllık yaklaşık 1 veya 2 milyon metreküp su boşa akıyor. Boşa akıtılan bu su gölet marifetiyle tutulduğu taktirde,Gündüzbey,Yeşilyurt,Yakınca, Bostanbaşı ve Tecde bölgelerinin ilk suları verilir. Yani Haziran 15'inde Çat barajından su alınacağına Temmuz'un 15'inde su alınır.

Hakeza Horata çayı Mart itibarıyla akmaya başlıyor Haziran sonu veya Temmuz ortalarına kadar devam ediyor. Buraya bir gölet yapılsa (Horata Göleti) yapılacak bu gölette de azami 1 ve 1,5 milyon metreküp su birikir.

En önemlisi ise  salma sulamadan kapalı sisteme geçilmesi acilen gerçekleşmelidir.

Örneğin 20 bin dönümlük  bir alan kapalı sistemde 4 milyon metreküp suyla sulanırken,  salma sulamada aynı dönüm 8 milyon metreküp suyla sulanmaktadır. Tarımsal sulamayla ilgili tedbirlerin tekrar gözden geçirilerek hayata geçirilmesi temennisiyle.

Yorumlar

  1. Avatar
    ferudun 31 Eki 2017

    İnekpınarı göletine hala 1 kazma vurulmuş değil . su havzası çok küçük. "

Yorum Gönder