Yine aynı yanlışlar

Süper ligde zorlu bir viraja giren Yeni Malatyaspor'da her şey zorlu haftaları en az kayıpla kapatmak. Antalya’da yapılan kampa alt yapıda görev yapan bazı profesyonel oyuncuların katılmaması kulübün yıllardır yaşadığı bu sorunların devamını yine bizlere yine yaşattı.

Bunu anlamakta zorluk yaşıyoruz. Takım milli maç arası için Antalya'ya kampa gidiyor.U21 takımında değerlendiren ve profesyonel yapılan futbolcular kampta yoklar.

Bunun değişmesi için neler yapılmalı?

Yazık değil mi bu gençlere...

Azubike, Rahman ve İssam'ın yer almayacağı Fenerbahçe karşısında en azından alt yapıdaki genç futbolcuların kampa götürülmesi lazımdı.

Yarın sakatlık ve cezalı oyuncu sayısında artış yaşandığı zaman bu gençleri kadroya almak sorunda kalacaksın.

Yanı bu gençlerin takımda olması için bu olumsuz tablonun çıkması mı lazım.

Bu da bize uygun bir uygulama...
Bazı kulüpler böylesine sıkıntılı ortamlar için B planını her zaman hazır tutuyorlar.

 

Son yıllarda Türk futbolunda alt yapı gerçeğini uygulamaya koyan kulüpler pahalı transfer borsasının sıkıntılı anlarından kısmen uzaklaşıyorlar.

Yeni Malatyaspor’un bu tip uygulamayı hayata geçirme konusunda umudumu tamamen kaybetmiş durumdayım.

Yıllar önce yine süper ligde mücadele ettiğimiz yıllarda benzer uygulamayı yapmış olsaydık. Bugün ikinci liglerde değil süper ligin etkili takımlarında olabilirdik.

O yıllarda da aynı sıkıntılar yaşandı. Hep hazır futbolcuları transfer ederek sezonu kurtarma hesapları yapıldı.

Alt yapıda yetenekli oyuncular olmasına rağmen bu gençleri yukarıya taşıyacak yönetim modeli hiç olmadı.

Profesyonel liglerde mücadele eden takımlar alt yapıyı daha sağlıklı hale getirmek için çalışma modellerini genişletmeye çalışıyorlar. Türkiye’nin her yerindeki genç yetenekleri takımlarına kazandırmak için arama-tarama ekibine tam yetki verirlerken, biz kendi alt yapımızdaki yetenekli oyuncuları ara hazırlık kampına dahi göndermiyoruz. Oysa alt yapıya her zaman önem veren kulüpler genç futbolcuları takımlarına kazandırma noktasında iyi işler yapıyorlar.

Yıllar öncesine dönüp baktığımız zaman gerek Avrupa’da gerekse ülkemizde bu düşünceleri hayata geçiren kulüpler olmuştur.

Malatyaspor’un profesyonel liglerdeki geçmişine baktığımız zaman kendi alt yapısından gelen futbolcuların sayı olarak fazla olmadığını görüyoruz.

Liglerde şampiyonluk yaşadığımız ve iyi bir kadroya sahip olduğumuz yıllarda bile kendi altyapımıza gerekli önemi veremedik.

Günümüzde profesyonel takımlar artan giderler karşısında alt yapılara daha çok önem vermeye başladılar.

Alt yapısı her zaman hazır tutan kulüpler bu anlamda diğer kulüplere göre biraz daha avantajlı durumdalar.

Futbolcu bonservislerinin yüksek rakamlara ulaşması, kulüpleri değişik arayışlara yöneltiyor.

Kendi kulübünde bulunan genç futbolcuları pilot takımlara veya başka kulüplere kiralayarak sezon içindeki değişimlerini takıp ediyorlar.

Yıllar önce 1 ligde mücadele ettiğimiz yıllarda, Adıyamanspor ve Bingölspor’da Malatyaspor’un alt yapısından yetişen futbolcular forma giyme şansını yakalamışlardı.

Yıllar önce Gençlerbirliği bünyesindeki genç futbolcuları “ Gençlerbirliği” etiketiyle 2 ve 3 liglerdeki takımlara gönderiyordu. Profesyonel takımlarda deneyim kazanan genç futbolcular daha sonra Gençlerbirliği kulübüne daha hazır bir halde geliyorlar. Bugün bu bayrağı alan takım ise Altınordu kulübü oldu.

Alt yapıya verdikleri önem Altınordu takımın TFF 1. ligdeki takımına verdikleri önemden daha fazla.

 

Alt yapıya gerekli desteği veren kulüpler bu işin meyvelerini yıllardır alıyorlar.

Yıllar önce Avrupa kulüpleri başta Afrika kıtası ülkeleri olmak üzere diğer ülkelerin genç futbolcularını Avrupa’ya getirerek maddi ve manevi anlamda büyük kazançlar sağladılar.

Barcelona, Milan, Ajax, Manchester United gibi Avrupa’nın başarılı kulüpleri günümüzde bu özelliklerini daha üst seviyelere taşımayı başardılar.

Günümüzde bu düşünceye sahip kulüp sayısı oldukça fazla.

Real Madrid ve Barcelona gibi takımlar 15-17 yaş aralığına ki futbolcuları takımlarına katmak için servet ödemeye devam ediyorlar.

Kadrolarında bulunan yıldız oyuncuların bir gün takımlarındaki görevlerinin sona ereceğini ve bunların yerine alt yapıdan gelecek oyuncuları hazırlama noktasında son yıllarda büyük bir çalışma içine girmiş durumdalar.

 

Malatya’da iyi bir futbol potansiyeli var. Kulüplerimiz alt yapılarında bulunan genç ve yetenekli futbolcuların değerlendirilmesi lazım.

Bu gençlere sahip çıkıldığı zaman maddi ve manevi anlamda meydana çıkacak tablo herkesi mutlu edecek.

Bunun gerçekleşmesi halinde, yıllardan beri süregelen yanlış transferler ve yanlış harcamalar büyük ölçüde ortadan kalkacak.

Bizim yıllar önce yapmak istediklerimiz şimdi diğer kulüpler yapıyor.

Onlarla aramızda oluşan mesafeyi kendi lehimize değiştirmek yine bizim kendi elimizde. 

Yorum Gönder