Teşekkürler Yeşilçam

7.Malatya Uluslararası Film Festivali için Malatya’ya gelen Yeşilçam’ın unutulmaz yıldızlarını görünce Yeşilçam’ın sinemaseverlere yaptığı katkıyı bir kez daha gördük.

Festival kapsamında yapılan etkinliklere katılan sinema sanatçılarının yüzlerindeki tebessüm ve sektöre ilk adımları attıkları anda yaşadıkları heyecanın bir benzerini görmek çok güzel bir duygu.

Meral Orhonsay ve Devlet Devrim’i festival süresince gerek söyleşilerde gerekse festival programın yoruculuğuna rağmen sinemaseverlerle buluşması Yeşilçam’ın kendilere sunduğu sevginin karşılığı gibiydi.

Özellikle Devlet Devrim’in sinemadaki görüntüsünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala devam etmesi ve kendisine neden “sinemanın en güzel gözlü yıldızı “ unvanının verildiğini bir kez daha gördük.

1961 yılında efsane “ Ses” dergisinin “En Güzel Kapak Güzeli” yarışmasında birinci olmasından sonra   “Çiçeksiz Bahçe” filmiyle Yeşilçam’a merhaba giyen güzel yıldız oynadığı filmlerde canlandırdığı karakterlere sinemaseverlerin beğenisini kazanmıştı.

Yeşilçam sadece filmleriyle değil başta yıldızları olmak üzere kamaranın arka planında kalan emekçileriyle günümüzde aynı sektörün çarpık yapılanması ve magazinlere düşen haberlere inat her zaman Türk halkının kabinde yaşayacaktır.

Devlet Devrim Yeşilçam’ın prensiplerine uyan ve canlandırdığı karakterlerin aksine arkadaş ve sevginin her şeyin üstünde olan söylemleriyle bizleri bir kez daha kendisine hayran bıraktı.

Sinemanın Dört yapraklı yoncası olan Hülya Koçyiğit, Filiz Akın, Türkan Şoray ve Fatma Girik bu unvanı alırken Devlet Devrim gibi diğer Yeşilçam yıldızlarının canlandırıldığı karakterlerden katkı aldıklarını biliyoruz.

Yeşilçam bizim için bir okul.

Zor şartlarda yapılan filmlerde yaşanan dostluklar ve kapris yapmadan sadece işini yapan yıldızlarıyla her zaman yaşatılacaktır.

Canlandırılan karakterleri yıllarca “Ti” ye alanlar bugün Yeşilçam filmlerini izlemek için dekoder alıyorlar.

Betonlaşmamış İstanbul’un muhteşem görüntüsü eşliğinde yaşlanan aşklar ve sonu hüsran veya mutlu sonla biten filmlerle ile bir dönem Türk halkının aşkın, sevginin ve arkadaşlığın ne kadar büyük değer olduğunu ortaya çıkartan Yeşilçam tabi ki unutulmayacaktır.

Tarihi filmlerde aldığı rollerle Devlet Devrim sadece güzelliğiyle değil ortaya koyduğu performansla bizleri sinemaseverleri kendisine hayran bırakmıştı.

Yeşilçam’ın büyülü dünyasında kendine yer bulan bazı oyuncuları hatırlamak çok güzel…

Zeynep Aksu, Zuhal Aktan, Selma Güneri, Leyla Sayar, Semra Sar, Sevda Ferdağ, Esen Püsküllü, Gülsüm Kamu, Belgin Doruk, Çolpan İlhan, Arzu Okay, Mine Mutlu, Sezer Sezin, Meral Zeren, Fatma Belgen, Nilüfer Aydan, Hale Soygazi…

Yardımcı kadın karakter oyuncularının dört yapraklı yoncalarının performanslarının bazen üstüne çıktığı rolleri görünce içerlenmemek elde değil.

Ama Yeşilçam işte böyle bir şey…

Erol Taş sinemanın iyi olmayan rollerin dışındaki en büyük karakter yıldızı olmasına rağmen altın gibi bir kalbiyle Yeşilçam’da canlandırdığı rollerin aksine farklı bir kişilik ortaya koymuştu.

Önder Somer içinde aynı düşünceleri paylaşmamız lazım.

Neriman Köksal, Suzan Avcı, Tijen Doray, Mine Soley ve Devlet Devrim gibi Yeşilçam’ın ana temasını oluşturan senaryoların filme uyarlanmasıyla ortaya koydukları performanslar Yeşilçam’ı Yeşilçam yapan unsurların başında geliyordu.

Sadri Alışık gibi giyinmeyi, onun gibi konuşmayı, Öztürk Serengil’in slogan hale gelen replikleri kadar, Suzan Avcı’nın sevenleri birbirinden ayırmaları, bunu yaparken Önder Somer ve diğer yardımcı erkek karakterlerden desteği alması…

En büyük üzüntümüz, yıllarca Yeşilçam’a emek vermiş sinemacılardan bazılarının yokluk içinde hayata veda etmeleri oluyor.

Günümüzde sinema adına büyük paralar karşılığında ortaya koydukları performans kadar magazin programlarına düşen görüntüleri benim Yeşilçam’a bakış açımının çok gerisinde…

Çok büyük bütçelerle film yapabilirsiniz. İlginç konuları işleyebilirsiniz fakat Türk halkının bugün televizyonlarda üzerinden yıllar geçmesine rağmen sunduğu Yeşilçam sıcaklığını ve sevgisini asla tekrarlayamazsınız.    

İşte Türk halkının Yeşilçam özeti…

Başroldeki Zengin ve Fakir yıldız karakteri kadar erkek ve kadın yardımcı kadın oyuncaların filmin genel görüntüsüne yaptıkları katkı, İstanbul’un açık film platosu halindeki görüntüleri, unutulmaz müzikleri ve en önemlisi Yeşilçam’ın hala izlenmesi ve gününüzde büyük bütçelerle yapılan filmlerde bulmadığımız sıcaklığı bizlere yaşattığı için Yeşilçam’ın jönleri, bayan oyuncuları ve gerçek yıldızları olan sinema emekçilerine teşekkür ediyoruz.

Yorum Gönder