DOĞA HARİKASI!

Okullar Arası Genç Erkekler Basketbol şampiyonasında Finalde Final okullarını yenen Doğa Koleji şampiyon oldu.

Tecde spor salonunda oynan maçta özelikle 3 ve 4. Periyodunda rakibi karşısında etkili bir oyun ortaya koyan Doğa Koleji basketbolun doğrularını sahaya yansıtan taraf oldu. İlk periyotta rakibi karşında başarılı olan Final Okulları ikinci periyotta oyunda dengeyi kuran rakibi karşısında boyalı alanı savunmada sıkıntılar yaşayınca oluşan puan farkı kapanmaya başladı Kerem’in dış atışlardaki yüzdesi kadar forvet konumundaki Sami ve Soner’ın alan savunmasındaki başarıları ce Atalay’ın oyun kurucu noktasında etkili oyunları maçın 3.periyodunda zirve yaptı.

Final Okulları A. Özen’in adam adama karılaştığı markaja rağmen iyi bir performans ortaya koymasına ayak uyduramayan uzun oyuncular sadece boyalı alanda rakipleri karşısında etkisiz kalmakla beraber Doğa Kolejini hem savunma hem de hücum ribauntları karşısında etkisiz kaldığı anlar maçın kırılma anlarını oluşturdu.

Doğa Koleji saha fazla ribaunt toplarken fast-breaklerde de Final Okullarını karşı üstünlük sağladı.

Malatya Basketbolunun geleceği noktasında iyi bir karşılaşma oldu. Genç basketbolcuların gelişimine ışık tutacak çalışmalar ve programlarını bilimsellik yönünün yukarıya taşınması şehrin basketbolunu daha yukarıya taşıyabilir. Gerek Final Okulları gerekse Doğa Koleji basketbol adına iyi bir alt yapı oluşturmuş durumdalar.

Okul yönetimlerinin spora bakış açıları kendi oklularının geleceği kadar Malatya’nın spora bakış açsından da büyük önem taşıyor.

Doğa Koleji basketbola farklı bir kimlik kazandırmış. Ayrıca yıldızlarda da şampiyon olan Final Okulları gibi…

Özel okullarının kendi bünyelerindeki sporcularının gelişimini daha yukarıya taşınması kadar yetenekli basketbolcularının önünün açılmasına yönelik çalışmalarında en iyi şekilde yapılması lazım. Doğa Kolejinde mutlu sona ulaşan takımda Kerem, Sami, Atakay, Soner ortaya koydukları performansla çok iyi yere geleceklerinin sinyallerini verdiler.

Okul yönetimlerini öğrencilerin okul yaşamları kadar sportif anlamdaki başarılarını da kontrol altına almak ve izlenecek yol hartasına katkı yapmaları lazım.

Finalde karşı karşıya gelen takımların basketbolcularını kulüp bazında beraber olmaları bu gelişimin ilk halkasını oluşturmuş durumda. Potansiyel anlamda iyi bir sayı yakalayan Malatya basketbolunun da üst seviyeleri bir kenara bıraktık bölgesel amatör ligde bir takımın olmaması genç basketbolcular için hiçte iyi bir durum değil.

Büyükşehir statüsündeki Malatya Basketbol adına gelinen son noktada hala bir takımın yukarıya taşıyamıyorsak bunun nedenlerinin iyi araştırılması lazım. Okul maçlarında ortaya çıkan olumu tablo ile liglerde takım olmaması arasındaki tezadın artık son bulması lazım. Son olarak Final Okullarıyla Doğa Koleji arasında oynanan basketbol maçı basketbolun doğruları olarak uzun süre hafızalardaki yerini koruyacak gibi gözüküyor.

Doğa Koleji takımı uzunlarının boyalı alanı iyi kapatması kadar forvet oyuncularının sayı yükünü kaldırdılar, sonuçta haklı bir galibiyet aldılar. 

Yorum Gönder